2024-10-16 17:49:30
Rendezvényeink az elmúlt hetekről
Európai Mobilitási Hét rendezvényei Vácott
A programsorozatot városunk évtizedek óta megtartja a környezeti nevelés témakörében. Az idén is csatlakoztunk az európai rendezvénysorozathoz, de az árvíz elmosta a programok helyszíneit, így kénytelenek voltunk későbbi időpontokban megrendezni őket.
Gyadai Kaland
Hétvégi óvodás program a Gyadai réten ahová a város nagycsoportos óvodásai szüleikkel, testvéreikkel és az óvodapedagógusokkal látogattak el október 5-én szombaton. A gyerekeket és a szülőket Inotay Gergely alpolgármester köszöntötte az erdei játszótéren, majd ez után elkezdődött a kaland a Gyadai réti tanösvényen, ahol 6 állomáshelyet érintettek az óvodás csoportok. Az idén 4 deákvári egy alsó és egy középvárosi nagycsoportos óvodás csoport vett részt a rendezvényen. A programra több mint 100 óvodás, és szülei jelentkeztek. Minden állomásra jutott egy óvodás-szülős csoport, akik egymást váltották a hat állomáson.
Az állomásokat úgy állították össze, hogy a természet elemeit és a természetben való viselkedés szabályait megismerjék a résztvevők. A kicsiket meseszerűen, játékos formában ismertették meg az erdővel. Az állomáshelyeken a patakkal, a kőbányával, az erdő állataival és növényeivel az erdőben való felelősségteljes viselkedéssel és az életmentés fontosságával ismerkedhettek meg.
A legnépszerűbb állomásnak a „Kukabanya” bizonyult, aki a gyerekek által szelektíven összegyűjtött hulladékból ajándékot varázsolt. Minden állomás tartogatott egy-egy mesét, érdekes próbatételt és élményeket. Az állomásokon önkéntes egyetemisták és középiskolások foglalkoztak a gyerekkel és hogy közben ne unatkozzanak a szülők is kaptak közös feladatokat.
Az állomáshelyeken az eredményes versenyzésért a gyerekek jelképes „hangyatojásokat” kaptak a játékmesterektől, amiket a verseny végén ajándékokra lehetett beváltani.
A program elején a szervezők a résztvevőket almával frissítővel és hamuban sült pogácsával látták el, hogy az egész délelőttre szóló kaland közben ne éhezzenek meg, és amikor közösen a célba értek a Hangya Daniról a rét címerállatáról elnevezett emlékérmet kapták, az eredményes versenyzésért cserében.
A Nagy Váci Bringanap az általános iskolák részvételével
Október 11-én pénteken a mobilitási hét általános iskolás programja zajlott. Az idén rekord mennyiségű, 13 csapat jelentkezett a bringás programra. 9 váci (Árpád, Petőfi, Földvári, Cházár, Simon, Piarista, Radnóti, Juhász, és a Cházár kollégium csapatai) és 4 Vác környéki (Szob, Sződliget, Szokolya és Verőce) általános iskoláinak csapatai neveztek a programra. Szerencsére a város a kerékpárutat az árvíz által otthagyott iszaptól letakarította, így biztonságosan lehetett közlekedni az út mentén felállított állomáshelyek között, melyeket a csapatok a meghatározott sorrendben és időben látogattak. A verseny a Buki-szigettől a Váci Ligetig tartott. Az állomáshelyek, amiket szakemberek és diák segítők működtettek a kerékpáros élet, a közlekedésbiztonság témaköreit foglalták magukban.
A diákok kipróbálhatták a rendőrség által felállított biztonsági öv szimulátort, amibe beülve átélhettek egy kisebb de biztonságos ütközést, ahol a biztonsági övnek köszönhetően mindenki ép bőrrel folytathatta a versenyt, melynek során megtanultak biciklit szerelni, kerékpárutat tervezni, életet menteni baleset esetén, kipróbálhatták a „részeg” szemüveget, mely azt reprezentálta mennyire torz és elmosódott a világ az alkoholos befolyásoltság alatt, kipróbálhatták magukat a bringa ügyességi pályán, megismerkedhettek az egészséges életmód alkotóelemeivel és megkóstolhatták a jövő eledelének mondott tücsökből készült élelmiszert.
Az állomások között bringával közlekedtek a KRESZ szabályainak betartásával, a pedagógusok kíséretével.
A program végén a közel 200fős résztvevő gyerek és felnőtt kerékpáros felvonulás keretében közösen bringázott a Március 15. térre, ahol a Matkovich Ilona a város polgármestere köszöntötte őket és kiosztotta az eredményes versenyzésért járó díjakat. Az idén a legeredményesebbek a Piarista Gimnázium, a verőcei és a Radnóti Miklós általános iskolák csapatai lettek. Egy-egy eredményes feladat megoldásáért különdíjakat kaptak a csapatok.
Ahogy az elmúlt évben, az idén is kihangsúlyozták, hogy ennek a programnak nem a versenyzés, hanem a játékos tanulás volt az igazi feladata, ami élményteli délelőttöt nyújtott a résztvevő iskolák csapatainak, akiknek mindegyike a programra készített mobilitási pólót kapta emlékbe, és hogy legyen energia a hazajutáshoz is egy-egy óriáspizzát fogyaszthattak el közösen.
Mobilitási Naszály túra. Szállj ki az autódból és mássz fel a Naszály hegyre!
Minden évben 2 túrát szervezünk a Naszályba. Egyet a Föld Napján és egyet a mobilitási program keretében, ami az idén október 13-án vasárnap volt.
Közel száz túrázó gyűlt össze a buszpályaudvaron, ahol külön buszokra szálltak és Ősagárdig meg sem álltak. A túra ott kezdődött a hegy észak felőli oldalán, ahol 5-6 kilométeres lankás gyalogút vezetett a hegy lábához. Az erdő tele volt színpompás gombákkal, amik az elmúlt hetek nedves időjárásának köszönhetően bújtak ki a fűből. Onnan már nehezebb volt a továbbjutás, mert a hegyoldal meredek ösvényei vezettek fel a Naszály csúcsra. A túrázók először a Pádimentomnak nevezett sziklafalhoz látogattak el, ahol geológiai előadást hallhattak Bíró Györgytől, aki a túra során sokat mesélt a Naszály kialakulásáról és annak kincseiről. Aki ügyes volt az találhatott a régebbi földtörténeti időszakból kimosott és itt maradt megkövesedett óriás egysejtűt (numuliteszt), amit Szent László pénzeként ismernek és megismerkedhettek Szent László legendájával is, mely a menekülés közben az üldözőknek hátradobott aranypénzek kavicsokká válásáról szól. A hegy felé érintették azt a rég felhagyott homokkő bányát, ahonnan kibányászott Hárshegyi homokkőből építették fel a váci székesegyházat.
A túrázók a hamuban sült pogácsát, almát és a túródesszertet, amit a szervezők biztosítottak a Naszály hegy csúcsán ették meg ahol a pihenés mellett, akiben még volt erő, a kilátótoronyba is felmehetett, ami szebb időket is megélt és most már nem túl biztonságos, de a csúcsáról nagyon szép látvány nyílik a Dunakanyarra és a közeli településekre.
Hazafelé a vaditató tó érintésével (ahol a hegy állatai szokták oltani szomjukat) jutottak el a Látó-hegy csúcsára, ahonnan a nagy kereszt tövéből csodálatos panoráma nyílik a kanyargó Dunára.
A túra 18 kilométeres, 6 órás gyaloglással és több mint 500méter szintkülönbség leküzdésével járt, ami egy gyakorló túrázónak is szép teljesítmény.
A programokat a város megbízásából Bíró György és BARÁTAI szervezték. A program fő támogatója Vác Város Önkormányzata volt. A rendezvényt támogatta még a Váci Rendőrkapitányság, a DMRV Zrt, Naszálytej Zrt. a Játékshop és a Csocsaj pékség. Köszönjük, hogy gondoltak ránk, támogattak minket!
A program szervezői